OES Specialty results

SPECIALTY SHOW 11.8.2014 RESULTS

 

BOB Bluechannel Baron Knockout BOS Zottels Xtravagance

BOB Bluechannel Baron Knockout
BM2 CAC FI CH Best Coat Quality Reata’s Oli
BM3 Dizzny’z Supernatural
BM4 Res-CAC, BOB-Junior Snezhnyi Dozor Oranienbaum

BOS Best Movements Zottels Xtravagance
BB2 CAC BOB-Youngster Aryakas Rodanthi
BB3 Best Head Griland Masterpiece
BB4 Res-CAC Reata’s Pipi Junior

BOB-PUPPY Chudni Medvezhonok Oslepitelniy
BOS-PUPPY Bluechannel Emma The Queen

BOB Junior Snezhnyi Dozor Oranienbaum
BOB Youngster Aryakas Rodanthi, BOS Youngster Shaggy Blue Bobs Rebel Yell       
BOB Veteran Soft Motion’s April Love, BOS Veteran Dream Choice Design Code

Best Breeder’s Class Bluechannel

Most Enchanting OES Zottels Xtravagance

Best Coat Quality Reata’s Oli
Best Movements Zottels Xtravagance
Best Head Griland Masterpiece

BEST BRACE Best Seller Dei Nobilpazzi & New Legend Dei Nobilpazzi

Freestyle BOB Reata’s Road To The North, BOS Royal Grey’s Big Shot

Short Cut BOB Häagandazs Aus Dem Elbe-Urstromtal BOS Bim-Bom-Bam Iria Flavia

BIS JH Dasha Bozieva,  BIS 2 Jonna Lehto

FULL RESULTS
 

JUNIOR HANDLER 10-13 V.
1 Bozieva Dasha

JUNIOR HANDLER  14-17 V.
1 Jonna Lehto
2 Janette Lehto
3 Ida Pecko

BIS JH Dasha Bozieva,  BIS 2 Jonna Lehto

FREESTYLE MALES (2)
1 Royal Grey's Big Shot
2 Grey Coats Nonstop Poser pois absent

FREESTYLE FEMALES (2)
1 Reata's Road To The North
2 Bluechannel Bright Diamond

Freestyle BOB Reata’s Road To The North, BOS Royal Grey’s Big Shot

SHORT CUT MALES CHAMPION CLASS (2)
1 Häagandazs Aus Dem Elbe-Urstromtal
2 Chudni Medvezhonok Nash Kumir 

SHORT CUT BITCHES CHAMPION CLASS (1)
1 Bim-Bom-Bam Iria Flavia

Short Cut BOB Häagandazs Aus Dem Elbe-Urstromtal BOS Bim-Bom-Bam Iria Flavia

PUPPIES 5 – under 7 MONTHS MALES (1)
1 HP BOB-PUPPY
Chudni Medvezhonok Oslepitelniy

PUPPIES 7 – under 9 MONTHS MALES (4)
1 HP Bluechannel Earl The Mighty
2 HP Bluechannel Edmund The Regal
3 HP Bluechannel Edward The Great
Absent Blockhead`s Fame

PUPPIES 7 – under 9 MONTHS FEMALES (3)
1 HP BOS-PUPPY
Bluechannel Emma The Queen
2 Bluechannel Eliza The Enchanted
3 Bluechannel Ethel the Noble

MALES

JUNIOR CLASS MALES (7)
1 EXC CQ RES-CAC BOB-JUNIOR Snezhnyi Dozor Oranienbaum
2 EXC CQ Blockhead's Eastern Promises
3 EXC CQ Notorius dei Nobilpazzi
VG 4 Czarlinda`s News Are Good
VG Blockhead`s Evan Almigty
VG Czarlinda's Next Crown Jewel
G Mustikkakuonon Nappi Neropatti

INTERMEDIATE CLASS MALES (1)
1 EXC CQ Shaggy Blue Bobs Rebel Yell

OPEN CLASS MALES (5)
1 EXC CQ CAC > FI CH BM2 Best Coat Quality Reata's Oli 
2 EXC CQ Dizzny'z Sapphire Samothrake
3 EXC CQ Griland Love To Celebration
4 EXC CQ Best Seller Dei Nobilpazzi
VG Smolin's Dog Georg Frederik

CHAMPION CLASS MALES (17)
1 EXC CQ BM1 BOB Bluechannel Baron Knockout
2 EXC CQ BM3 Dizzny'z Supernatural
3 EXC CQ Dizzny`z Sotirios Balafas
4 EXC CQ Grey Coats Old Good Lovin
EXC CQ Blockhead´s Dazzling Daystar
EXC CQ Czarlinda's Leonardo
EXC CQ Czarlinda`s Lonely Rider
EXC CQ Grey Coats Only Good News
EXC CQ Zenit Dei Nobilpazzi 
EXC CQ Niedersachen’s Pride Highness Sir Hamlet
EXC CQ Anthony Quinn Shaggy Edition
EXC CQ Snezhnyi Dozor Zidan
VG Argovian Good News
VG Azedagi's My Secret Storyteller
VG Grey Coats Perfect Pal
VG Snezhnyi Dozor Minnezinger
ABSENT Aryakas Ionios
 

VETERAN CLASS MALES (2)
1 EXC CQ BOS-VETERAN Dream Choice Design Code
2 EXC Bluechannel Aragorn

NARTUT / FEMALES

JUNIOR CLASS FEMALES (11)
1 EXC CQ Zottels Coco Chanel
2 EXC CQ New Legend Dei Nobilpazzi
3 EXC CQ Griland Snow Bear
4 EXC CQ Blockhead's Ella Enchanted
EXC Blockhead’s Evita
EXC Czarlinda's Northern Lights
VG Blockhead's Ever After
VG Mustikkakuonon Nelli Nonparelli
VG Wicked Wisdom's Let Us Cuddle You
G Czarlinda´s Newborn Star
ABSENT Old Dream's Girl on Fire
 

INTERMEDIATE CLASS FEMALES (4)
1 EXC CQ CAC BB2 Aryakas Rodanthi
2 EXC CQ RES-CAC BB4 Reata's Pipi Junior
3 EXC CQ Aryakas Pherenikee
ABSENT Royal Grey's Corona Borealis

OPEN CLASS FEMALES (4)
1 EXC CQ Griland Playful Girl
2 EXC CQ Smolin's Dog Genrietta Angliyskaya
3 VG Bluechannel Dancing Diva
G Soft Motion's Can't Resist Me
 

CHAMPION CLASS FEMALES (18)
1 EXC CQ BB1 BOS Best Movements Zottels Xtravagance
2 EXC CQ BB3 Best Head Griland Masterpiece
3 EXC CQ Bluechannel Celtic Art
4 EXC CQ Czarlinda`s Marilyns Girl
EXC CQ Blockhead's Cash In Pocket
EXC CQ Bluechannel Baby Diamond
EXC CQ Bluechannel Bella Diamond
EXC CQ Bluechannel Drama Queen
EXC CQ Blueshire`s Made for Finns
EXC CQ Czarlinda`s Love Song
EXC CQ Czarlinda's Mona Lisa
EXC CQ Czarlinda´s Moonlight Shadow
EXC CQ Chudni Medvezhonok Zhosefina
EXC CQ Ladypaw's Dance Of Joy
EXC CQ Moorpaddock´s Dream Diamond
EXC CQ Pocket Lightning's Sweet Cake
EXC CQ Soft Motion's Diamond In The Sky
ABSENT Czarlinda`s Little Princess
 

VETERAN CLASS FEMALES (1)
1 EXC CQ BOB-VETERAN Soft Motion's April Love

BREEDERS CLASS
1 Bluechannel
2 Griland
3 Dei Nobilpazzi
4 Czarlinda’s
5 Blockhead’s
 

BRACE COMPETITION (9)
1 Best Seller Dei Nobilpazzi & New Legend Dei Nobilpazzi
2 Reata's Oli “ Olik-Bolik” & Reata's Pipi Junior “Princess”
3 Bluechannel Baron Knockout ” Vesku” & Bluechannel Bella Diamond ”Saana”
4 Bluechannel Earl The Mighty “Jaska” & Bluechannel Edmund The Regal “Urho”